Як отримати компенсацію за дтп із-за поганої дороги (Продовження)

Отже, одразу після виявлення аварійної діялянки дороги, що стала причиною пошкодження транспортного засобу, слід викликати інспектора ДАІ та зібрати докази, що перебувають в причинному зв’язку між дорогою та матеріальною шкодою, нанесеною власнику транспортного засобу.

Виклик інспектора ДАІ є обов’язковим, оскільки до повноважень Державтоінспкції входить контроль за станом автодоріг.

Власнику пошкодженого транспортного засобу треба наполегливо наполягати перед інспектором ДАІ, що прибуде на місце, додатково викликати уповноважених представників Укравтодору та підрядника, що безпосередньо утримує дану ділянку дороги.

Також треба звернути увагу на те, що всі посадові особи, які прибудуть на виклик та надаватитимуть свої пояснення інспектору ДАІ, повинні пред’явити свої документи, що підтверджували б їх повноваження та перебування в трудових відносинах з дорожніми службами та підприємствами.

Первинним офіційним документом для захисту прав власника пошкодженого транспортного засобу є протокол про адміністративне правопорушення, складений інспектором ДАІ відносно посадової особи Укравтодору або його структурного підрозділу.

По можливості для оформлення даного адміністративного правопорушення треба залучити інших учасників дорожнього руху як свідків.

Інспектору ДАІ треба вказати про потребу в складанні акту огляду ділянки автодороги та фіксації в ньому всіх виявлених недоліків, що мали місце під час огляду.

Такий акт є додатком та невід’ємною частиною згаданого протоколу про адміністративне правопорушення.

В протоколі та акті треба вказати аварійну ділянку автодороги, дорожні знаки, дорожню розмітку, пошкодження, ями та пагорби, які є в наявності, а також обов’язково «прив’язатися» до елементів дороги (опор повітряних ліній електропередач та ліній зв’язку, кілометрових стовпів, тощо).

В обов’язковому порядку треба зфотографувати аварійну ділянку автодороги, дорожні знаки та дорожню розмітку, а також пошкодження, які одержав транспортний засіб.

Зазначені вище докази в подальшому стануть вихідними даними для призначення й проведення незалежної експертизи аварійного стану ділянки автодороги, де сталося пошкодження транспортного засобу.

Для встановлення розміру матеріальної шкоди, нанесеної власнику транспортного засобу, за необхідно призначити та провести незалежну автотоварознавчу експертизу.

Маючи такий набір доказової бази, в тому числі й постанову про притягнення посадових осіб Укравтодору до адміністративної відповідальності, в подальшому власнику пошкодженого транспортного засобу за можливе звертатися до суду з цивільним позовом про стягнення з Укравтодору або його структурного підрозділу матеріальної шкоди.

Окрім матеріальної шкоди доцільно стягувати також моральну шкоду, оскільки:

Ч. 1 ст. 1167 ЦК України передбачено, що: «Моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті».

Ст. 23 ЦК України передбачено, що Особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

З метою забезпечення комфортних й безпечних умов на дорозі водіям слід активніше звертити увагу на виявлення недоліків, що мають місце на дорозі, оформляти їх документально та свої звернення надсилати до Державтоінспекції, яка зобов’язана розглянути їх в установлений законодавством строк, відповідно зреагувати та змусити відповідні структурні підрозділи Укравтодору привести аварійну автодорогу в належний стан.

Водії! Не будемо байдужими до проблемних питань, пов’язаних з забезпеченням безпеки дорожнього руху!

Щиро Ваш, адвокат Кучерявий О.П.

_____________________________________