Відміна печаток та їх відбитків в Україні

В Україні офіційно відмінили обов’язковість наявності печаток для юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців з 17 липня 2017 року

З прийняттям Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами – підприємцями»  використання у своїй діяльності печатки суб’єктом господарювання не є обов’язковим, а також, відбиток печатки не може бути обов’язковим реквізитом будь-якого документа, що подається суб’єктом господарювання до органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування, а це 17 липня 2017 року, оскільки він був опублікований в Газеті Верховної Ради «Голос України» від 17 квітня 2017 року.

Крім того, наявність або відсутність відбитка печатки суб’єкта господарювання на документі не створює юридичних наслідків.

Цікавою законодавчою новинкою є те, що віднині виготовлення, продаж та/або придбання печаток здійснюється без одержання будь-яких документів дозвільного характеру. Так, це без сумніву лібералізація «печаткової» сфери, але й виникають певні ризики щодо підробок та фальсифікацій. Хоча, ця норма є виправданою, оскільки відміна обов’язковості печаток автоматично нівелює ризики масовості підробок відбитків печаток.

Зазначені вище норми тепер закріплені в статті 581 Господарському кодексі України і є обов’язковими для виконання та дотримання з дня вступу в силу вказаного вище Закону.

Також, важливою зміною є стимуляція чиновників по дотриманню новел в законодавстві, адже тепер за вимагання проставлення печатки на документі, вводиться адміністративна відповідальність. Така нахабна дія від можновладців передбачає штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1 700 гривень).

Враховуючи ці зміни в законодавстві, звичайно вимальовуються яскраві перспективи для подальшого прогресивного спрощення регламентних процедур щодо ведення бізнесу та й усієї діяльності в державі в цілому.

Щиро Ваш, адвокат Кучерявий О.П.