Податок на розкіш. Новели податкових змін щодо нерухомого майна

З 1 липня розпочався період сплати податку на нерухомість для фізичних осіб – власників будинків і квартир. Так званий в народі «податок на розкіш» платити повинні не всі, а лише ті, у кого загальна площа квартири перевищує 60 кв.м на одного, а будинок – більше 120 кв.м на одного власника (співвласника).

Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) платниками податку на нерухоме майно є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Оподатковується об’єкт житлової або нежитлової нерухомості, в тому числі й його частка (у відповідності до підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 цього Кодексу).

Податковим законодавством передбачені й певні пільги. Так, база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:

- для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв.м (може бути збільшено рішенням місцевого самоврядування);

- для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв.м (може бути збільшено рішенням місцевого самоврядування);

- для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 180 кв.м (може бути збільшено рішенням органів місцевого самоврядування).

Тобто, якщо ви володієте квартирою більшої площі (або кількома квартирами), то платити потрібно за загальну площу всіх осель за вирахуванням неоподатковуваного мінімуму – 60 кв.м для квартири і 120 кв.м для будинку. А особи, які володіють і квартирою, і будинком, повинні вираховувати суми платежу від загальної площі 180 кв.м.

Зазначаю, що максимальна податкова ставка за 1 кв.м площі на рік наразі дорівнює 2% (24,36 гривні) від мінімальної зарплати станом на 1 січня 2015 року (1218 гривні), а в 2017 році буде 3% (41,43 гривні) від мінімальної зарплати на 1 січня 2016 року. Важливо, що органи місцевого самоврядування, які розпоряджаються зібраними коштами, можуть зменшити відсоток податку на власний розсуд.

Звертаю увагу, що згідно з положеннями пункту 266.7.2. цього Кодексу податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Таким чином, безумовною підставою здійснення сплати даного податку є отримання податкового повідомлення-рішення із зазначенням платіжних реквізитів та загальної суми податку. Воно повинно бути вручено на адресу особи (зареєстроване місце проживання/знаходження) до 01 липня 2016 року. Після одержання такого повідомлення-рішення фізичній особі надається період протягом 60 днів для сплати вказаної суми. Рекомендую власноруч зробити звірку (перерахунок) суми, яка надійшла в платіжному документі, адже можуть бути помилки в підрахунках.

Щиро Ваш, адвокат Кучерявий О.П.